Vicor Corporation V72C12H150BS3
V72C12H150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C12H150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V72C12H150BS3.pdf
Availability of V72C12H150BS3
QUANTITY
V72C12H150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C12H150BS3
Internal Part NumberEIS-V72C12H150BS3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C12H150BS3
Related LinksV72C12, V72C12H150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C12H150BS3 Details Description
Related parts for V72C12H150BS3
SIDACTOR UNI 4CHP 95V 150A MS013 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO34 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.25W DO214AC datasheet.pdf