Vicor Corporation V72C12M150BN3
V72C12M150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C12M150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V72C12M150BN3.pdf
Availability of V72C12M150BN3
QUANTITY
V72C12M150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C12M150BN3
Internal Part NumberEIS-V72C12M150BN3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C12M150BN3
Related LinksV72C12, V72C12M150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C12M150BN3 Details Description
Related parts for V72C12M150BN3
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 12MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 28POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.787 OHM 1% 5W datasheet.pdf
QUICK DISCONNECT MINI CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf