Vicor Corporation V72C12T150BF2
V72C12T150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C12T150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V72C12T150BF2.pdf
Availability of V72C12T150BF2
QUANTITY
V72C12T150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C12T150BF2
Internal Part NumberEIS-V72C12T150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C12T150BF2
Related LinksV72C12, V72C12T150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C12T150BF2 Details Description
Related parts for V72C12T150BF2
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 26M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
IC FPGA LP 3502LUTS 1.2V 36WLCS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf