Vicor Corporation V72C15C150BG
V72C15C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V72C15C150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V72C15C150BG.pdf
Availability of V72C15C150BG
QUANTITY
V72C15C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C15C150BG
Internal Part NumberEIS-V72C15C150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C15C150BG
Related LinksV72C15, V72C15C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C15C150BG Details Description
Related parts for V72C15C150BG
IC DECODER VID SDTV/HDTV 100LQFP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1 1/4" datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL 8SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG 16-TSSOP datasheet.pdf
LED MINI BAY CLSTR 28V WHT datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 20POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
VALVE ASSEMBLY datasheet.pdf
14 POS AMPSEAL VERTICAL HDG datasheet.pdf