Vicor Corporation V72C15E150BG
V72C15E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V72C15E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V72C15E150BG.pdf
Availability of V72C15E150BG
QUANTITY
V72C15E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C15E150BG
Internal Part NumberEIS-V72C15E150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C15E150BG
Related LinksV72C15, V72C15E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C15E150BG Details Description
Related parts for V72C15E150BG
LED ALGAAS HI RED CLR RA PCB 3MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-28VAC/DC PANEL datasheet.pdf
FUSE 400A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BUILD DIAG THERMAL IMAGER 60HZ datasheet.pdf
CONN EDGE .100 88POS DR LOW P datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf