Vicor Corporation V72C15E150BN2
V72C15E150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C15E150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V72C15E150BN2.pdf
Availability of V72C15E150BN2
QUANTITY
V72C15E150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C15E150BN2
Internal Part NumberEIS-V72C15E150BN2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C15E150BN2
Related LinksV72C15, V72C15E150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C15E150BN2 Details Description
Related parts for V72C15E150BN2
RES SMD 0.082 OHM 5% 1/4W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
PWR SUP +/-15V 5W +/-0.18A datasheet.pdf
RES MO 3W 75K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
HAND LAMP/SW SOCKET ASSY datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf