Vicor Corporation V72C15H150BG3
V72C15H150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C15H150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V72C15H150BG3.pdf
Availability of V72C15H150BG3
QUANTITY
V72C15H150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C15H150BG3
Internal Part NumberEIS-V72C15H150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C15H150BG3
Related LinksV72C15, V72C15H150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C15H150BG3 Details Description
Related parts for V72C15H150BG3
IC PROGRAM 2.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP16S/AE16M/HDP16S datasheet.pdf
CAP TANT 2200UF 4V 20% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG TRIAX PIN SLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 220 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 440VAC datasheet.pdf