Vicor Corporation V72C15H150BS
V72C15H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V72C15H150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V72C15H150BS.pdf
Availability of V72C15H150BS
QUANTITY
V72C15H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C15H150BS
Internal Part NumberEIS-V72C15H150BS
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C15H150BS
Related LinksV72C15, V72C15H150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C15H150BS Details Description
Related parts for V72C15H150BS
CONN RECEPT 20POS MALE CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 450A 700VAC datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.65A datasheet.pdf