Vicor Corporation V72C15M150BN
V72C15M150BN picture photo
Mfg. Part Number
V72C15M150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V72C15M150BN.pdf
Availability of V72C15M150BN
QUANTITY
V72C15M150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C15M150BN
Internal Part NumberEIS-V72C15M150BN
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C15M150BN
Related LinksV72C15, V72C15M150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C15M150BN Details Description
Related parts for V72C15M150BN
TVS DIODE 78VWM 126VC AXIAL datasheet.pdf
BOOT SEAL BK 15/32-32 MTG SER datasheet.pdf
IC SYSTEM CLK CHIP AMDK8 56TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 1A 125V datasheet.pdf