Vicor Corporation V72C15M150BS
V72C15M150BS picture photo
Mfg. Part Number
V72C15M150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V72C15M150BS.pdf
Availability of V72C15M150BS
QUANTITY
V72C15M150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C15M150BS
Internal Part NumberEIS-V72C15M150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C15M150BS
Related LinksV72C15, V72C15M150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C15M150BS Details Description
Related parts for V72C15M150BS
SCR DBL 2SCR 1600V 55A ADD-A-PAK datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.1 OHM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 3/8 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PLUG 6POS 80 DEG BLK/BLU 4.0-5.2 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .100 30AU datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 47MM datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 340MA 5W datasheet.pdf