Vicor Corporation V72C24C150BS3
V72C24C150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C24C150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V72C24C150BS3.pdf
Availability of V72C24C150BS3
QUANTITY
V72C24C150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C24C150BS3
Internal Part NumberEIS-V72C24C150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C24C150BS3
Related LinksV72C24, V72C24C150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C24C150BS3 Details Description
Related parts for V72C24C150BS3
EVAL BOARD FOR CY8C24794-24LFXI datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf