Vicor Corporation V72C24E150BS
V72C24E150BS picture photo
Mfg. Part Number
V72C24E150BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V72C24E150BS.pdf
Availability of V72C24E150BS
QUANTITY
V72C24E150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C24E150BS
Internal Part NumberEIS-V72C24E150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C24E150BS
Related LinksV72C24, V72C24E150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C24E150BS Details Description
Related parts for V72C24E150BS
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RECT BRIDGE HALF 1600V PWS-E1 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 178MA 12.5 OHM datasheet.pdf
TXRX CWDM LF PLUGIN LC CONNECTOR datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 46POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 6 POS SMD datasheet.pdf