Vicor Corporation V72C24T150BG2
V72C24T150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C24T150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V72C24T150BG2.pdf
Availability of V72C24T150BG2
QUANTITY
V72C24T150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C24T150BG2
Internal Part NumberEIS-V72C24T150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C24T150BG2
Related LinksV72C24, V72C24T150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C24T150BG2 Details Description
Related parts for V72C24T150BG2
CAP ALUM 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O 8-DIP datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 450MHZ 1.5A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.05A 131 MOHM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT323-3 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS 4CH 24VQFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 102W datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf