Vicor Corporation V72C24T150BN2
V72C24T150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C24T150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V72C24T150BN2.pdf
Availability of V72C24T150BN2
QUANTITY
V72C24T150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C24T150BN2
Internal Part NumberEIS-V72C24T150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C24T150BN2
Related LinksV72C24, V72C24T150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C24T150BN2 Details Description
Related parts for V72C24T150BN2
LED RED CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET DUAL 8-DIP datasheet.pdf
FILTER LOWPASS GSM/CDMA 915MHZ datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.1A AXIAL datasheet.pdf