Vicor Corporation V72C28H150BG2
V72C28H150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C28H150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V72C28H150BG2.pdf
Availability of V72C28H150BG2
QUANTITY
V72C28H150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C28H150BG2
Internal Part NumberEIS-V72C28H150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C28H150BG2
Related LinksV72C28, V72C28H150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C28H150BG2 Details Description
Related parts for V72C28H150BG2
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANSFER TAPE 468MP 8.5"X8.5" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
20 MTE PANEL MOUNT SR datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
SL 5.08HC/19/90B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
COAX, DC TO 7GHZ, F, FF, 25W datasheet.pdf