Vicor Corporation V72C28M150BG2
V72C28M150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C28M150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V72C28M150BG2.pdf
Availability of V72C28M150BG2
QUANTITY
V72C28M150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C28M150BG2
Internal Part NumberEIS-V72C28M150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C28M150BG2
Related LinksV72C28, V72C28M150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C28M150BG2 Details Description
Related parts for V72C28M150BG2
IC MULTIPLEXER 4X1 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
MIN D FE PCR 15 POLE_S4_6,3 MM S datasheet.pdf
1.25" PLENUM BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf