Vicor Corporation V72C36C150BG2
V72C36C150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C36C150BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V72C36C150BG2.pdf
Availability of V72C36C150BG2
QUANTITY
V72C36C150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C36C150BG2
Internal Part NumberEIS-V72C36C150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C36C150BG2
Related LinksV72C36, V72C36C150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C36C150BG2 Details Description
Related parts for V72C36C150BG2
RES SMD 6.81K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE AB VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 600 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf