Vicor Corporation V72C36E150BF3
V72C36E150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C36E150BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V72C36E150BF3.pdf
Availability of V72C36E150BF3
QUANTITY
V72C36E150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C36E150BF3
Internal Part NumberEIS-V72C36E150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C36E150BF3
Related LinksV72C36, V72C36E150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C36E150BF3 Details Description
Related parts for V72C36E150BF3
NUT DRIVER HEX SOCKET 4MM 6.1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 38 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.51UF RADIAL datasheet.pdf