Vicor Corporation V72C36E150BL3
V72C36E150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C36E150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V72C36E150BL3.pdf
Availability of V72C36E150BL3
QUANTITY
V72C36E150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C36E150BL3
Internal Part NumberEIS-V72C36E150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C36E150BL3
Related LinksV72C36, V72C36E150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C36E150BL3 Details Description
Related parts for V72C36E150BL3
JUMPER-H9991TR/1852WH/X 6" datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS TH MOD PHOTOTRAN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 18-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 220VAC 5X20MM datasheet.pdf