Vicor Corporation V72C36E150BN2
V72C36E150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C36E150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V72C36E150BN2.pdf
Availability of V72C36E150BN2
QUANTITY
V72C36E150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C36E150BN2
Internal Part NumberEIS-V72C36E150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C36E150BN2
Related LinksV72C36, V72C36E150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C36E150BN2 Details Description
Related parts for V72C36E150BN2
FIXED IND 3.3NH 700MA 80 MOHM datasheet.pdf
SW ROTRY DP 1/4A PCB TERM datasheet.pdf
SWITCH 5A SPDT LEAD WIRE 125V datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 170MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 468MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 14POS GOLD datasheet.pdf