Vicor Corporation V72C36E150BS2
V72C36E150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C36E150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V72C36E150BS2.pdf
Availability of V72C36E150BS2
QUANTITY
V72C36E150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C36E150BS2
Internal Part NumberEIS-V72C36E150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C36E150BS2
Related LinksV72C36, V72C36E150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C36E150BS2 Details Description
Related parts for V72C36E150BS2
TRIMMER 500K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
SSD 144GB SCSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C GREEN SMD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 105MA 18 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
MICRO 31C P 30" YEL JACKP NI datasheet.pdf