Vicor Corporation V72C36H150BF
V72C36H150BF picture photo
Mfg. Part Number
V72C36H150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V72C36H150BF.pdf
Availability of V72C36H150BF
QUANTITY
V72C36H150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C36H150BF
Internal Part NumberEIS-V72C36H150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C36H150BF
Related LinksV72C36, V72C36H150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C36H150BF Details Description
Related parts for V72C36H150BF
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf