Vicor Corporation V72C3V3C75BF3
V72C3V3C75BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C3V3C75BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V72C3V3C75BF3.pdf
Availability of V72C3V3C75BF3
QUANTITY
V72C3V3C75BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C3V3C75BF3
Internal Part NumberEIS-V72C3V3C75BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C3V3C75BF3
Related LinksV72C3V, V72C3V3C75BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C3V3C75BF3 Details Description
Related parts for V72C3V3C75BF3
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 512B OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 49.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 6MBAR DIFF 3.3V SMT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS TIN datasheet.pdf