Vicor Corporation V72C3V3T75BN3
V72C3V3T75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C3V3T75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V72C3V3T75BN3.pdf
Availability of V72C3V3T75BN3
QUANTITY
V72C3V3T75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C3V3T75BN3
Internal Part NumberEIS-V72C3V3T75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C3V3T75BN3
Related LinksV72C3V, V72C3V3T75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C3V3T75BN3 Details Description
Related parts for V72C3V3T75BN3
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 10UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ADAPTER FOR PSR-RSM HARDWARE datasheet.pdf
SWITCH DIP 25MA 8 POS GOLD 24V datasheet.pdf