Vicor Corporation V72C48H150BL
V72C48H150BL picture photo
Mfg. Part Number
V72C48H150BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V72C48H150BL.pdf
Availability of V72C48H150BL
QUANTITY
V72C48H150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C48H150BL
Internal Part NumberEIS-V72C48H150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C48H150BL
Related LinksV72C48, V72C48H150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C48H150BL Details Description
Related parts for V72C48H150BL
BATTERY PACK 7.2V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
DIGITAL OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 475A 600V TO-220AC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 40V 3A MINI2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
26500 19C 19#16 P PLUG AN WC datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf