Vicor Corporation V72C48H150BN2
V72C48H150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C48H150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V72C48H150BN2.pdf
Availability of V72C48H150BN2
QUANTITY
V72C48H150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C48H150BN2
Internal Part NumberEIS-V72C48H150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C48H150BN2
Related LinksV72C48, V72C48H150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C48H150BN2 Details Description
Related parts for V72C48H150BN2
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V 8-MSOP datasheet.pdf
TRANS 2NPN 45V 0.1A SOT666 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
HDMI SW 4:1 EQUALIZER 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 460MA 1.58 OHM datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 20.45MM datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS -110V 42QFN datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf