Vicor Corporation V72C48T150BL
V72C48T150BL picture photo
Mfg. Part Number
V72C48T150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V72C48T150BL.pdf
Availability of V72C48T150BL
QUANTITY
V72C48T150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C48T150BL
Internal Part NumberEIS-V72C48T150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C48T150BL
Related LinksV72C48, V72C48T150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C48T150BL Details Description
Related parts for V72C48T150BL
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 PLASTIC datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf