Vicor Corporation V72C5C100B2
V72C5C100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C5C100B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V72C5C100B2.pdf
Availability of V72C5C100B2
QUANTITY
V72C5C100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C5C100B2
Internal Part NumberEIS-V72C5C100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C5C100B2
Related LinksV72C5, V72C5C100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C5C100B2 Details Description
Related parts for V72C5C100B2
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CTRLR POWER SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.4A TSOT23-5 datasheet.pdf
XFRMR MAGNT MOD 1PORT POE 10/100 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf