Vicor Corporation V72C5C100BL
V72C5C100BL picture photo
Mfg. Part Number
V72C5C100BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V72C5C100BL.pdf
Availability of V72C5C100BL
QUANTITY
V72C5C100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C5C100BL
Internal Part NumberEIS-V72C5C100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C5C100BL
Related LinksV72C5, V72C5C100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C5C100BL Details Description
Related parts for V72C5C100BL
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 1206 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
POT 1K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf