Vicor Corporation V72C5M100BN2
V72C5M100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C5M100BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V72C5M100BN2.pdf
Availability of V72C5M100BN2
QUANTITY
V72C5M100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C5M100BN2
Internal Part NumberEIS-V72C5M100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C5M100BN2
Related LinksV72C5M, V72C5M100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C5M100BN2 Details Description
Related parts for V72C5M100BN2
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
ID SENSOR RFID MODULE TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf