Vicor Corporation V72C5T100BG
V72C5T100BG picture photo
Mfg. Part Number
V72C5T100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V72C5T100BG.pdf
Availability of V72C5T100BG
QUANTITY
V72C5T100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C5T100BG
Internal Part NumberEIS-V72C5T100BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C5T100BG
Related LinksV72C5, V72C5T100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C5T100BG Details Description
Related parts for V72C5T100BG
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 400KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
BEZEL SWITCH BLACK/TRANS LENS datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.37K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf