Vicor Corporation V72C8E100BF2
V72C8E100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C8E100BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V72C8E100BF2.pdf
Availability of V72C8E100BF2
QUANTITY
V72C8E100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C8E100BF2
Internal Part NumberEIS-V72C8E100BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C8E100BF2
Related LinksV72C8E, V72C8E100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C8E100BF2 Details Description
Related parts for V72C8E100BF2
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PROG 44MQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE INDUST 40A 500V CLASS AM datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN DIN RAIL 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.2KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE SKT datasheet.pdf