Vicor Corporation V72C8H100BF2
V72C8H100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C8H100BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V72C8H100BF2.pdf
Availability of V72C8H100BF2
QUANTITY
V72C8H100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C8H100BF2
Internal Part NumberEIS-V72C8H100BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C8H100BF2
Related LinksV72C8H, V72C8H100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C8H100BF2 Details Description
Related parts for V72C8H100BF2
FAN BLWR FLATPAK 220X56MM 230VAC datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 320MA 610 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN REDUCING ADAPT FOR UHF PLUG datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8MSOP datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
USB 2.0 HSIC DECODE OPTION datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY FO HYBRID LC DUPL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf