Vicor Corporation V72C8H100BF2
V72C8H100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C8H100BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V72C8H100BF2.pdf
Availability of V72C8H100BF2
QUANTITY
V72C8H100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C8H100BF2
Internal Part NumberEIS-V72C8H100BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C8H100BF2
Related LinksV72C8H, V72C8H100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C8H100BF2 Details Description
Related parts for V72C8H100BF2
END CAP LD/LDP/CD3 LT GRAY datasheet.pdf
WAFER SW DP-5POS SHORTING .5A datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.4A 190 MOHM SMD datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A SC70-3 datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 7 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A datasheet.pdf
OSC MEMS 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SSD EUSB 2 10PIN 2.54MM 64GB SLC datasheet.pdf