Vicor Corporation V72C8M100BS
V72C8M100BS picture photo
Mfg. Part Number
V72C8M100BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V72C8M100BS.pdf
Availability of V72C8M100BS
QUANTITY
V72C8M100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C8M100BS
Internal Part NumberEIS-V72C8M100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C8M100BS
Related LinksV72C8, V72C8M100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C8M100BS Details Description
Related parts for V72C8M100BS
DIODE ZENER 30V 3W AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32STSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 75MHZ 8VDFPN datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM W/LENS 12A datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 43VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf