Vicor Corporation V72C8M100BS2
V72C8M100BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C8M100BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V72C8M100BS2.pdf
Availability of V72C8M100BS2
QUANTITY
V72C8M100BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C8M100BS2
Internal Part NumberEIS-V72C8M100BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C8M100BS2
Related LinksV72C8M, V72C8M100BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C8M100BS2 Details Description
Related parts for V72C8M100BS2
CAP ALUM 40000UF 40V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 100 MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 48LFCSP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 260MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
VARISTOR 420V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf