Bel Fuse Inc. V7AH-03H1500
V7AH-03H1500 picture photo
Mfg. Part Number
V7AH-03H1500
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3A 1.5V OUT VERT MNT
Datasheet Download
V7AH-03H1500.pdf
Availability of V7AH-03H1500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V7AH-03H1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of V7AH-03H1500
Internal Part NumberEIS-V7AH-03H1500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesV7AH
PackagingTube
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series4W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-SIP Module
Size / Dimension0.70" L x 0.31" W x 0.65" H (17.8mm x 7.9mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max4.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V7AH-03H1500
Related LinksV7AH-0, V7AH-03H1500 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
V7AH-03H1500 Details Description
Related parts for V7AH-03H1500
IC DSP 16BIT 250MHZ 332-FCPBGA datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 15NS 100LQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.5A SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-2000 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
JOYSTICK HALL EFF, 3 BUTTON HNDL datasheet.pdf
3.96 EP PLUG HSG 6P(GREEN) datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf