Vishay Semiconductor/Diodes Division V80H150PW-M3/4W
V80H150PW-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V80H150PW-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 80A 150V TO-3PW
Datasheet Download
V80H150PW-M3/4W.pdf
Availability of V80H150PW-M3/4W
QUANTITY
V80H150PW-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V80H150PW-M3/4W
Internal Part NumberEIS-V80H150PW-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If910mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-3PW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V80H150PW-M3/4W
Related LinksV80H150, V80H150PW-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V80H150PW-M3/4W Details Description
Related parts for V80H150PW-M3/4W
RES 0.03 OHM 1.5W 3% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1.9A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100VFBGA datasheet.pdf
RES 422K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf