CUI Inc. VAWQ12-Q48-S12
VAWQ12-Q48-S12 picture photo
Mfg. Part Number
VAWQ12-Q48-S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12V 1000MA 12W
Datasheet Download
VAWQ12-Q48-S12.pdf
Availability of VAWQ12-Q48-S12
QUANTITY
VAWQ12-Q48-S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VAWQ12-Q48-S12
Internal Part NumberEIS-VAWQ12-Q48-S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVAWQ12 Series Cert of Compliance
3D ModelVAWQ12-Q48-S12
PCN Design/SpecificationVAWQ12 Series Dimension 20/Jul/2013
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVAWQ12
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension1.26" L x 0.79" W x 0.43" H (32.0mm x 20.0mm x 10.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VAWQ12-Q48-S12
Related LinksVAWQ12-, VAWQ12-Q48-S12 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VAWQ12-Q48-S12 Details Description
Related parts for VAWQ12-Q48-S12
IC AMP LIMIT CML TTL LOS 10MSOP datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER LINE PWR MED SQ 2A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC TXRX LIN 5.0V LDO 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 800MA 590 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 385MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.15A SM6 datasheet.pdf