CUI Inc. VAWQ12-Q48-S3R3
VAWQ12-Q48-S3R3 picture photo
Mfg. Part Number
VAWQ12-Q48-S3R3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V 3500MA 12W
Datasheet Download
VAWQ12-Q48-S3R3.pdf
Availability of VAWQ12-Q48-S3R3
QUANTITY
VAWQ12-Q48-S3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VAWQ12-Q48-S3R3
Internal Part NumberEIS-VAWQ12-Q48-S3R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVAWQ12 Series Cert of Compliance
3D ModelVAWQ12-Q48-S3R3
PCN Design/SpecificationVAWQ12 Series Dimension 20/Jul/2013
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVAWQ12
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.5A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension1.26" L x 0.79" W x 0.43" H (32.0mm x 20.0mm x 10.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VAWQ12-Q48-S3R3
Related LinksVAWQ12-, VAWQ12-Q48-S3R3 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VAWQ12-Q48-S3R3 Details Description
Related parts for VAWQ12-Q48-S3R3
CONN HDR DUAL 50POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE.625"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
CONN RCPT 86POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 296 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 140V 10A TO3PF datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 36K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf