CUI Inc. VAWQ3-Q48-S15H
VAWQ3-Q48-S15H picture photo
Mfg. Part Number
VAWQ3-Q48-S15H
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15V 200MA 3W
Datasheet Download
VAWQ3-Q48-S15H.pdf
Availability of VAWQ3-Q48-S15H
QUANTITY
VAWQ3-Q48-S15H Order Process
Ship out your order
Specifications of VAWQ3-Q48-S15H
Internal Part NumberEIS-VAWQ3-Q48-S15H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVAWQ3 Series Cert of Compliance
3D ModelVAWQ3-Q48-S15H
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVAWQ3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (15 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VAWQ3-Q48-S15H
Related LinksVAWQ3-Q, VAWQ3-Q48-S15H Datasheet, CUI Inc. Distributor
VAWQ3-Q48-S15H Details Description
Related parts for VAWQ3-Q48-S15H
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V U2J 0201 datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X20MM 2WR datasheet.pdf