CUI Inc. VAWQ6-Q24-S15H
VAWQ6-Q24-S15H picture photo
Mfg. Part Number
VAWQ6-Q24-S15H
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15V 400MA 6W
Datasheet Download
VAWQ6-Q24-S15H.pdf
Availability of VAWQ6-Q24-S15H
QUANTITY
VAWQ6-Q24-S15H Order Process
Ship out your order
Specifications of VAWQ6-Q24-S15H
Internal Part NumberEIS-VAWQ6-Q24-S15H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVAWQ6 Series Cert of Compliance
3D ModelVAWQ6-Q24-S15H
FamilyDC DC Converters
SeriesVAWQ6
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (15 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VAWQ6-Q24-S15H
Related LinksVAWQ6-Q, VAWQ6-Q24-S15H Datasheet, CUI Inc. Distributor
VAWQ6-Q24-S15H Details Description
Related parts for VAWQ6-Q24-S15H
IC REG LDO 5V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1.5A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
RELAY POWER 125V datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf