CUI Inc. VAWQ6-Q48-S15H
VAWQ6-Q48-S15H picture photo
Mfg. Part Number
VAWQ6-Q48-S15H
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15V 400MA 6W
Datasheet Download
VAWQ6-Q48-S15H.pdf
Availability of VAWQ6-Q48-S15H
QUANTITY
VAWQ6-Q48-S15H Order Process
Ship out your order
Specifications of VAWQ6-Q48-S15H
Internal Part NumberEIS-VAWQ6-Q48-S15H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVAWQ6 Series Cert of Compliance
3D ModelVAWQ6-Q48-S15H
FamilyDC DC Converters
SeriesVAWQ6
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VAWQ6-Q48-S15H
Related LinksVAWQ6-Q, VAWQ6-Q48-S15H Datasheet, CUI Inc. Distributor
VAWQ6-Q48-S15H Details Description
Related parts for VAWQ6-Q48-S15H
CAP TANT 330UF 4V 20% 2312 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONTACT PIN 14-16 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 7.5 OHM 0804 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
KIT ZTAP datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SMV datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf