Vishay Semiconductor/Diodes Division VB20200G-E3/8W
VB20200G-E3/8W picture photo
Mfg. Part Number
VB20200G-E3/8W
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO263
Datasheet Download
VB20200G-E3/8W.pdf
Availability of VB20200G-E3/8W
QUANTITY
VB20200G-E3/8W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB20200G-E3/8W
Internal Part NumberEIS-VB20200G-E3/8W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
SeriesTMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 200V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB20200G-E3/8W
Related LinksVB20200, VB20200G-E3/8W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB20200G-E3/8W Details Description
Related parts for VB20200G-E3/8W
CAP CER 10000PF 50V X5R 0508 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 50MA 18 OHM TH datasheet.pdf
RES 2.0 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 1200A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
SSD 352GB SCSI datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf