Vishay Semiconductor/Diodes Division VB30100C-M3/4W
VB30100C-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VB30100C-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30A 100V TO-263AB
Datasheet Download
VB30100C-M3/4W.pdf
Availability of VB30100C-M3/4W
QUANTITY
VB30100C-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB30100C-M3/4W
Internal Part NumberEIS-VB30100C-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB30100C-M3/4W
Related LinksVB30100, VB30100C-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB30100C-M3/4W Details Description
Related parts for VB30100C-M3/4W
TRANS 2PNP 50V 0.1A SSMINI6 datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ24B M40 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEADER SHIELD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf