Bel Fuse Inc. VBM211C-75
VBM211C-75 picture photo
Mfg. Part Number
VBM211C-75
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN BNC JACK R/A 75 OHM SOLDER
Datasheet Download
VBM211C-75.pdf
Availability of VBM211C-75
QUANTITY
VBM211C-75 Order Process
Ship out your order
Specifications of VBM211C-75
Internal Part NumberEIS-VBM211C-75
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEmerson Vitelec - RF Coaxial Connectors
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBulk
Connector StyleBNC
Connector TypeJack, Female Socket
Contact TerminationSolder
Shield TerminationSolder
Impedance75 Ohm
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole, Right Angle
Cable Group-
Fastening TypeBayonet Lock
Frequency - Max1GHz
FeaturesBoard Lock
Housing ColorSilver
Ingress Protection-
Body MaterialZinc Alloy
Body FinishNickel
Center Contact MaterialPhosphor Bronze
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
Voltage Rating500V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VBM211C-75
Related LinksVBM21, VBM211C-75 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
VBM211C-75 Details Description
Related parts for VBM211C-75
CAP CER 4700PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0306 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf