IXYS Corporation VBO50-16NO7
VBO50-16NO7 picture photo
Mfg. Part Number
VBO50-16NO7
Brief Description
DIODE BRIDGE 50A 1600V PWS-A
Datasheet Download
VBO50-16NO7.pdf
Availability of VBO50-16NO7
QUANTITY
VBO50-16NO7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VBO50-16NO7
Internal Part NumberEIS-VBO50-16NO7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V
Current - DC Forward (If) (Max)50A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePWS-A
Supplier Device PackagePWS-A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VBO50-16NO7
Related LinksVBO50, VBO50-16NO7 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VBO50-16NO7 Details Description
Related parts for VBO50-16NO7
IC DELAY LINE 5TAP 100NS 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6MLF datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 48-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 5POS datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf