IXYS Corporation VBO50-16NO7
VBO50-16NO7 picture photo
Mfg. Part Number
VBO50-16NO7
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
DIODE BRIDGE 50A 1600V PWS-A
Datasheet Download
VBO50-16NO7.pdf
Availability of VBO50-16NO7
QUANTITY
VBO50-16NO7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VBO50-16NO7
Internal Part NumberEIS-VBO50-16NO7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V
Current - DC Forward (If) (Max)50A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePWS-A
Supplier Device PackagePWS-A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VBO50-16NO7
Related LinksVBO50, VBO50-16NO7 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VBO50-16NO7 Details Description
Related parts for VBO50-16NO7
TRANS PNP 150V 0.6A TO92 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 6MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1M OHM 5% 100W datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR PLL 48TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 108MHZ 8SO datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf