AVX Corporation VC060305A150DP
VC060305A150DP picture photo
Mfg. Part Number
VC060305A150DP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 6.8V 30A 0603
Datasheet Download
VC060305A150DP.pdf
Availability of VC060305A150DP
QUANTITY
VC060305A150DP Order Process
Ship out your order
Specifications of VC060305A150DP
Internal Part NumberEIS-VC060305A150DP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransGuard™ Transient Protection Components
TransGuard® Sub pF Varistors
Components for Alternate Energy Applications
LED Lighting
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTransGuard®
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)6.8V
Varistor Voltage (Typ)8.5V
Varistor Voltage (Max)10.2V
Current - Surge30A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts4VAC
Maximum DC Volts5.6VDC
Energy0.10J
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VC060305A150DP
Related LinksVC06030, VC060305A150DP Datasheet, AVX Corporation Distributor
VC060305A150DP Details Description
Related parts for VC060305A150DP
SENSOR 300PSI 9/16-18UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf