AVX Corporation VC080503A100DP
VC080503A100DP picture photo
Mfg. Part Number
VC080503A100DP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 4V 40A 0805
Datasheet Download
VC080503A100DP.pdf
Availability of VC080503A100DP
QUANTITY
VC080503A100DP Order Process
Ship out your order
Specifications of VC080503A100DP
Internal Part NumberEIS-VC080503A100DP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransGuard™ Transient Protection Components
TransGuard® Sub pF Varistors
Components for Alternate Energy Applications
LED Lighting
Component Solutions for Smart Meter Applications
PCN Design/SpecificationElectrode Material System 23/Feb/2009
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTransGuard®
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)4V
Varistor Voltage (Typ)5V
Varistor Voltage (Max)6V
Current - Surge40A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts2.3VAC
Maximum DC Volts3.3VDC
Energy0.10J
Package / Case0805 (2012 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VC080503A100DP
Related LinksVC08050, VC080503A100DP Datasheet, AVX Corporation Distributor
VC080503A100DP Details Description
Related parts for VC080503A100DP
RES 1.5 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
KIT STELLARIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 12W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf